Strona wykorzystuje pliki Cookies, które zostaną zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie.
      Strona wykorzystuje pliki Cookies, które zostaną zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie.

Powietrze w pomieszczeniach musi być suche i czyste przez cały rok

Szczelne okna i materiały izolacyjne nieprzepuszczające wody stosowane bez rekuperacji stwarzają problemy na wielką skalę

Roztocza - Niedostrzegalny gołym okiem pajęczak o wymiarach 0,1-3 mm robi groźne wrażenie w mikroskopowym powiększeniu. Żyje w kurzu żywiąc się złuszczonym naskórkiem, który zrzucamy w normalnym procesie wymiany. Do jego strawienia wytwarza specjalny enzym precyzyjnie skierowany przeciwko ludzkiemu organizmowi. Badania alergologów francuskich i niemieckich wykazały, iż 80% wszystkich alergii wywołanych jest przez roztocza, które w wyniku ewolucji stworzyły celowy i bardzo skuteczny mechanizm wywołujący alergię, (alergenem są enzymy znajdujące się w odchodach łatwo unoszących się w powietrzu). Te same badania wskazują, iż ponad 80% ludzi przebywających w pomieszczeniach z dużą ilością roztoczy będzie cierpieć na alergię, która w konsekwencji prowadzi do wyniszczenia organizmu. Najskuteczniejszą metodą na zniszczenie tych nieprzyjemnych domowych zwierzątek jest pozbawienie ich dostępu do wody. Utrzymywanie wilgotności względnej powietrza poniżej 60 % potrafi skutecznie zlikwidować ten problem. Pożądany efekt można uzyskać tylko dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.


Grzyb domowy - Wielogatunkowe organizmy rozwijające się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Grzyb domowy żywi się głównie substancjami wydzielanymi podczas kaszlu. Zarodniki oraz mikotoksyny, które wraz z cząsteczkami samych grzybów unoszą się w powietrzu wytwarzają silnie alergizujące substancje i zmieniają ich skład, aż do spowodowania pożądanego przez siebie skutku. Dostają się do organizmu drogą oddechową lub przez skórę wywołując u ludzi poważne zagrożenia zdrowia: bóle i zawroty głowy, nudności i zaburzenia układu pokarmowego, alergie, astmy, grzybicę płuc. Mogą również powodować zmiany nowotworowe, w tym białaczkę u dzieci. Wyłączną i skuteczną metodą walki jest zapobieganie jego powstaniu przez zmniejszenie wilgotności powietrza i ścian. Grzyb domowy może być ostatecznie usunięty tylko poprzez rozbiórkę budynku. Należy pamiętać, iż wszelkie próby chemicznego usunięcia grzyba jedynie go wzmacniają i uodporniają.


Można i tak walczyć z grzybem - zasłaniając go - ale czy to uchroni nas przed niebezpieczeństwami jego działania?

 

Dwutlenek węgla - Pozornie nieszkodliwy gaz, który wydzielamy w procesie oddychania jest bardzo toksyczny dla organizmu człowieka. Wysokie stężenie dwutlenku węgla - powyżej 1200 PPM - powoduje obumieranie komórek nerwowych, zwłaszcza w mózgu. Powszechne są także przypadki omdleń. W źle wentylowanych pomieszczeniach najwyższe jego stężenie utrzymuje się w dolnych partiach i jest najbardziej szkodliwe podczas snu.


Formaldehyd - jedna z najbardziej kancerogennych (rakotwórczych) substancji uwalniająca się z płyt meblowych i innych przedmiotów, w których użyto klejów formaldehydowych. Wdychany do organizmu przez drogi oddechowe, skórę oraz przewód pokarmowy powoduje utratę przytomności , choroby płuc, a w skrajnych wypadkach zatrucie, porażenie układu nerwowego i oddechowego a nawet śmierć. Z racji niskiej ceny, produkowane z formaliny i odpadów zwierzęcych kleje są niestety najczęściej stosowanymi na rynku.


Powyższe problemy likwiduje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Powinna pracować w ciągłym cyklu i na wysokim wydatku powietrza. Wymagany efekt może zapewnić tylko centrala wentylacyjna z rekuperatorem, który:
- ma efektywność powyżej 90% przy równych przepływach nawiew-wywiew;
- nie zaszrania się w czasie mrozów (brak nagrzewnic do rozszraniania);
- posiada wentylatory o wysokiej sprawności (moc elektryczna do napędu wentylatorów powinna stanowić mniej niż 1% odzyskanej mocy cieplnej).

   WIĘCEJ:

 - roztocza 

 - grzyby 

 - pyłki drzew 

 - alergia pyłkowa


Zapalenie zatok - brak regularnego serwisu i konserwacji a zwłaszcza dezynfekcji klimatyzacji i wentylacji ( tylko profesjonalne, niedostępne w marketach, środki bakterio, grzybo i wirusobójcze z atestami są skuteczne ) z regóły są główną przyczyną a napewno katalizatorem zapalenia zatok. Konsekwencje napewno większość z was zna i nie będziemy ich tu opisywać.

Klimatyzatory domowe czy też biurowe należy czyścić i dezynfekować minimum 2 razy w roku. Również niewłaściwe korzytanie z klimatyzacji może być następswem ww. kłopotów.

Po pierwsze ustawienie zbyt niskiej temperatury. Po drugie złe ustawienie wywiewów. Klimatyzator nie może oddziaływać bezpośrednio na człowieka. Powinien być ustawiony w ten sposób aby wiało równolegle do sufitu i chłod opadał samoistnie.

Tutaj musimy nadmienić, że niewiele klimatyzatorów posiada takie możliwości. Polecamy FUJI Electric i FUJITSU. W tych urządzeniach, bezpośrednio pod klimatyzatorem jest absolutna cisza i brak ruchu powietrza a w pomieszczeniu jest chłodno.

Kolejnym czynnikem mającym wpływ jest fakt, że wiekszość klimatyzatorów wysusza powietrze nawet do kilku %. Suche powietrze natomiast wysusza i osłabia błony śluzowe, które nie mają odporności. I tutaj też posiadamy, w ofercie urządzenia, które nie wysuszają w najmnieszym stopniu a nawet nawilżają, bez dodatkowego systemu. Są zaprojektowane aby utrzymywać wilgotnoścna poziomie 50%.

Konkurencja wymusiłana na producentach obniżenie cen i nie ma już zbyt dużych różnic cenowych więc chyba warto przeznaczyć, nieco więcej, na zakup czegoś, co będzie zdrowo i komfortowo służyć przez wiele lat.

Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu i dezynfekcji klimatyzacji w samochodzie, przynajmniej raz w roku. 

Jeśli po kilku dniach ból zatok nie mija, a wręcz obserwujemy jego natężenie, może to oznaczać poważniejszą chorobę. Może nawet doprowadzić do chronicznego zapalenia zatok i w konsekwencji bez chrurgicznej interwencji się nie obędzie.

Zatem prosimy pamietać o wszystkich naszych radach i nie oszczędzać niewielkich pieniędzy na zakup lepszego sprzętu oraz naprawdę niewielkich pieniędzy na serwis i dezynfekcję.


legionella foto

Legionella - to rodzaj bakterii, obejmujący gatunki wywołujące legionellozę czyli chorobę legionistów lub tzw. gorączkę Pontiac.

Powstanie rodziny Legionellaceae miało związek z odkryciem nowego czynnika etiologicznego nietypowego zapalenia płuc odkrytego po epidemii wśród uczestników konwentu Legionu Amerykańskiego zorganizowanego w 1976 roku w Filadelfii w rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Media nadały temu niezwykłemu zakażeniu nazwę choroby legionistów. W badaniach stwierdzono, że były one odpowiedzialne również za epidemię zachorowań z objawami grypopodobnymi, która miała miejsce w 1968 roku w mieście Pontiac w stanie Michigan, określaną jako gorączka Pontiac. Śmiertelność pacjentów z postacią płucną legionelozy jest bardzo duża, wynosi od 15 do 20%, przy czym szacuje się, że postać ta występuje jedynie u ok. 2% osób narażonych na zakażenie. W przypadku gorączki Pontiac dotychczas nie zanotowano zgonów, wyleczenie następuje samoistnie po 3-5 dniach, nie występują objawy zapalenia płuc.

Sztucznym rezerwuarem tych bakterii są instalacje i systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne i dlatego należy przeprowadzać systematyczne dezynfekcje w celu wyeliminowania  bakterii z rodzaju Legionella.


Zapraszamy do działu serwisu, po dalsze wskazówki dotyczące serwisu urządzeń lub prosimy o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji.


  • LG
  • Enervent
  • Thermoscreens
  • Haier
  • Aermec
  • Fuji Electric
  • Brink
  • Daikin
  • Carel
  • Action Clima
  • Swegon
  • Airwell
  • Samsung
  • Cotes
  • ITHO
  • Aerial
  • Neovent
  • VTS
  • Nedfon
  • Casals
  • Fujitsu